Ogrzewanie pomieszczeń, stosowanie rozdzielaczy

Schemat działania
Źródło: Opracowanie własne.

Rozdzielacze stosowane są w ogrzewnictwie już od kilkudziesięciu lat. Znalazły zastosowanie  w ogrzewaniu domów jednorodzinnych, pomieszczeń użyteczności publicznej, szpitalach, urzędach, itp.

Dużym atutem dla tych urządzeń jest łatwość montażu i ustawiania parametrów grzewczych. Znaczna większość inwestorów i wykonawców, nie wyobraża sobie instalacji bez rozdzielaczy.

Zalety stosowania rozdzielaczy są szeroko opisywane w literaturze fachowej, jak też przez producentów czy dystrybutorów. Na pewno usytuowanie w pomieszczeniu i w szafce daje po pierwsze, estetykę funkcjonalną, a po drugie – całe sterowanie nastawami, przepływami jest skupione w jednym miejscu. Zaletą jest też to, iż nastawy są wykonane przy uruchamianiu instalacji grzewczej, właściwie jednorazowo. Układ działa poprawnie przez całe sezony grzewcze, bez ingerencji serwisu.

Jak sprzedawane są rozdzielacze?

Rozdzielacze mogą być sprzedawane w różnych konfiguracjach osprzętowych, w zależności od potrzeb instalacji jak też od rodzaju stosowanych urządzeń grzewczych. Rozróżnia się układy ogrzewania grzejnikowego, płaszczyznowego (podłogowe, ścienne lub rzadziej stosowane sufitowe) i układ mieszany grzejnikowo – płaszczyznowy (najczęściej spotykany).

Stosowanie odpowiedniego osprzętu w rozdzielaczach ułatwia sterowanie nastawami, przepływami oraz automatyką dla bardziej wygodnych użytkowników.

Rozdzielacz i jego osprzęt

Osprzęt występujący w zestawach rozdzielaczy mówi nam o jego zastosowaniu. Przepływomierze (rotametry) występują w rozdzielaczach do ogrzewania podłogowego, jak również zawory termostatyczne regulowane ręcznie lub zamontowane na nich siłowniki elektryczne do sterowania automatycznego ogrzewaniem pomieszczeń.

Są one najczęściej stosowane w ogrzewaniu podłogowym. Rotametry występują w zakresie przepływów 0 – 5 l/min. Nastawy przepływu dokonuje się pokrętłem na kopułce. Projektant przy zaprojektowaniu ogrzewania, określa nastawę na poszczególnych obiegach. Tak ustawiony rozdzielacz gwarantuje zrównoważenie przepływów czynnika grzewczego na wszystkich obiegach. Pomieszczenia nagrzewają się równomiernie i jednakowym czasie.

Na skutek ogrzewania posadzki i płytek bądź paneli podłogowych, grzanie pomieszczeń rozpoczyna się od poziomu podłogi  i unosząc się go góry, powoduje wzrost temperatury w pomieszczeniu, jest to tzw. ogrzewanie promieniowe. Zaletą jest równomierne rozchodzenie się ciepła od posadzki w górę.

Można także, poprzez zastosowanie innych elementów wyposażenia rozdzielacza, ustawiać przepływy na poszczególnych pętlach (obiegach). Stosuje się różne konfiguracje zaworów ręcznych odcinających na obu belkach, zawory ręczne odcinające i zawory regulacyjne termostatyczne.

Sprzedawane przez nasz e-sklep rozdzielacze posiadają wszystkie wyżej wymienione cechy.

Oferujemy w zasadzie opcje najbardziej rozpowszechnione na naszym rynku.

Belki rozdzielaczy wykonane są z wysokogatunkowego mosiądzu CW617N. Belki posiadają otwory gwintowane podłączeniowe do instalacji 1’’ GW . Wzdłuż belki, wykonane są otwory gwintowane ½’’. W otwory te montuje się podzespoły w zależności od rodzaju rozdzielacza.

Belka zasilająca i powrotna połączone są ze sobą wspornikami wykonanymi z blachy ocynkowanej galwanicznie. Rozstaw podłączeń belek to 210 mm (najbardziej spotykany na rynku).

W celu utrzymania stałej temperatury w układzie ogrzewania zwłaszcza płaszczyznowego, należy zastosować układ mieszająco-pompowy.

Układy pompowe

Nasz sklep oferuje takie układy w różnych konfiguracjach zastosowanych pomp obiegowych i zaworów trójdrożnych termostatycznych.

Do wyboru są 3 pompy znanych i uznanych producentów europejskich.

Dla utrzymania wielkości przepływów czynnika grzewczego w jednostce czasu, oferujemy dwa rodzaje zaworów trójdrożnych termostatycznych 1,6 i 3,4 kV (m3/h), w zależności od ilości sekcji rozdzielacza.

Zawory trójdrożne termostatyczne o przepływie 1,6 kV mogą sterować temperaturą w zakresie 20-43⁰C, o przepływie 3,4 kV temperaturą 20-55⁰C. Zaleca się aby utrzymać temperaturę nie większą niż 43-45⁰C na belce zasilającej układ. W tym celu na wyposażeniu modułu pompowego jest termometr, wskazujący bieżącą temperaturę czynnika grzewczego.

Rozdzielacz i grupa pompowa - podłączenie:

Samo podłączenie do instalacji nie wymaga praktycznie nakładu czasowego, jak również sprzętowego. Przygotowane do tego celu gwinty rurowe G1’ są w bliskiej odległości od siebie i na tym samym poziomie, co powoduje łatwość montażu i wysoką estetykę podłączenia.

Poprawnie podłączone układy z rozdzielaczami gwarantują długą i bezawaryjną pracę i zadowolenie użytkowników. Nasze rozdzielacze i grupy będą dla użytkownika doskonałym zakupem i zadowoleniem z długiej i bezawaryjnej pracy przy zachowaniu odpowiednich warunków wymaganych dla instalacji wodnych centralnego ogrzewania.

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami!

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *